Yazı Günlükleri 6

Biliyorum hayatında üzüldüğün anlar oldu canını sıkan şeyler yaşadın değer verdiklerini kaybettin belki sevgilinden ayrıldın belki yeri geldi cebinde otobüse binecek paran olmadı, evet üzücü şeyler kederlendiren şeyler hayal kırıklığı yaşatan şeyler bunlar, hepsinin farkındayım.

Önce şunu kabullenelim bazı temel gerçekler vardır, bunlar: Ölüm, kötülük, olumsuzluk, deneyim, hata, ayrılık, nefret vs. Bunların farkına varman önemli, bunların farkına vardıktan sonra şimdi asıl kısma gelelim hazır mısın?

Evet, sana söylüyorum sen güçlü bir insansın bana kırılma ama intihar edebilecek kadar zayıf değilsin “intihar basit insanların işidir.” sen zayıf değilsin. Küçükken ne güzel hayallerimiz olurdu bir sürü hayal kurardık ama belli bir olgunluğa erişince ve hayatın bir takım gerçekliğine adapte olunca hayal kurmayı unutuyoruz. Hepimizin hedefleri vardır amacı vardır amacın yoksa bile kendine bir amaç bul sen boş insan değilsin, sen sonbaharda ağaçtan düşüp oradan oraya savrulan bir yaprak değilsin, sen rotasız bir gemi değilsin. Sen bu değilsin. Hedeflerine giden yolda kimseyi dinleme kim olursa olsun kulak asma, umursama sen kendine odaklan diğer insanlar engeldir engelleri aşacaksın inan kendine, kendine inan dostum gerisi gelir. Hayatında çoğu kişi seni bu yolda eleştirecek sakın ama sakın seni yıkıcı eleştirenleri bu yolda dinleme. Hatırlıyor musun seninle dalga geçtikleri zamanları, sana güçsüz dedikleri zamanı, sana başarısız dedikleri zamanı, sen bu musun? İnsanlara bir şey kanıtlamak zorunda değilsin ama kendine kanıtlamak zorundasın bu hayatta rakip olarak göreceğin tek kişi olmalı o da sen her gün kendine daha fazla şey kat oku,öğren,çikolata ye istediğini yap. Dostum hayat senin buna kimse karışamaz insanların dediklerine göre hayatını yaşama! Eğer öyle yaşarsan 65-70 yaşlarına geldiğinde pişman olacaksın. Üstelik hayat kısa şaka değil bu ciddiyim hayat kısa biliyorum şaşırmadın, ama gerçek bu, bana inanmıyorsan daha dün yaşıyordu diyen insanların mezarını ziyaret edebilirisin bu hayatı sen inşa et insanlara hayır demeyi öğren özgürlüğe adım at yapabilirsin. Ben sana inanıyorum sende kendine inan umudunu asla yitirme. Hayat öyle basit bir şey değil engebeli yokuşlarla dolu. hayatın kolay olduğunu kim söyledi sana öyle bir şey bizler masalda yaşamıyoruz.

İnsanlar seni eleştirecek gülecek bırak eleştirsinler, bırak gülsünler, bu yazı kişisel duygu sömürü yazısı falan değil sana gerçekleri anlatıyorum.

Yaşam sana sürekli fırsatlar sunar ama insan kördür fırsatları göremez sürekli bahane üretir o fırsatları iyi yakala risk al. Korkuların varsa onlarla yüzleş unutma korku sadece akıldadır. Aklından korkuyu çıkarırsan korkmazsın hem sen korkak değilsin kötü şeyler yaşıyorsun yaşayacaksın ama sen yinede inanç dolu ayakta ol her gün daha da mücadele et engelleri aş.

Her şey küçükken başlar, küçük bir kıvılcım zamanla kocaman bir ateş oluşturabilir. Ne yaparsan yap, inanarak yap kendine değer vererek yap, korkmadan yap başaramazsan bile çok büyük bir şey başarmış olacaksın, oda ne biliyor musun? Çoğu insan küçük şeyden başlamayı göze alamaz hemen her şey olsun bitsin bir mucize yaşansın ister tembellik yapar. Şimdi sana tekrar soruyorum sen hayallerindeki o kişi için çabalıyor musun yoksa basit bir insan mısın?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir